Od sada vježbamo i s neurorizičnom djecom i djecom sa lakšim motoričkim oštećenjima – Baby Gym
- Posted by Gorana Radetić
- On 20/01/2015
Od sada u Centru Osobne Moći vježbamo i s neurorizičnom djecom i djecom sa lakšim motoričkim oštećenjima do 3 godine života – Baby Gym.
U današnje doba kada je medicina uznapredovala toliko da liječnici mogu spasiti bebu koja se rodila s nepunih 24 tjedna i 500g težine, sve više prijevremeno rođenih beba zahtjeva i dodatnu skrb svojih roditelja u to najranije doba kad počinju otkrivati svoje motoričke sposobnosti.
Da bi našim osječkim roditeljima olakšali taj proces prilagodbe na nove zahtjeve njihovih malih anđela, te da ne moraju putovati u druga mjesta, u Centru Osobne Moći nudimo
VJEŽBE ZA NEURORIZIČNU DJECU I DJECU S LAKŠIM MOTORIČKIM OŠTEĆENJIMA – BABY GYM
Za djecu s lakšim motoričkim oštećenjima vježbanje je izuzetno potrebno. Zašto?
Za dječicu koja zbog medicinskog razloga ne mogu nešto motorički učiniti vježbanje je svjetlo u tunelu. Upornim treningom vođenim stručnim osobljem mogu se s djecom napraviti izuzetni rezultati. Kod djece s motoričkim smetnjama vježbanje dođe kao i jutarnji obrok, ono je neizostavno u svakom danu (po potrebi čak i više puta dnevno). Vježbanjem se pokušava ukloniti krivi motorički obrazac koji je dijete samo usvojilo i pokušava usaditi nešto što je za njegov motorički razvoj ispravno i potrebno.
Naravno u prvoj ulozi su mame, bez njih ništa ne može biti onako kako bi trebalo biti. One su te koje su 24 sata dnevno uz dijete, paze da ne čini nešto krivo, i kada nema stručne osobe preuzimaju njihovu ulogu, one su te koje preuzimaju najveći teret na sebe.
Naša zadaća u ovoj priči je vježbati s klincima i klincezama od trenutka kada su se počela rotirati i otkrivati čari motorike, preko četveronožnog položaja do puzanja, klečanja, iskoraka i na kraju stajanja na nožicama i hoda. Kao što su prve 3 godine u životu djeteta najvažnije u njegovom kognitivnom, emocionalnom, socijalnom i psihičkom razvoju, tako su presudne i za razvoj motorike. U tom nam životnom razdoblju plastičnost djetetovog mozga ostavlja najveću mogućnost da bebaču usadimo ono što je ispravno i uklonimo krive obrasce.
Mi smo tu da pratimo njihov svaki korak i usmjeravamo ih na pravilan motorički put. Naša je misija učiniti vježbanje zabavom i nečim što je igra između bebača i majke. Ovim programom želimo pomoći mamama naučiti kako vježbati sa svojom bebom bez stresa i grča jer se boje da će učiniti nešto krivo.
Usmjerenim treningom i redovitim vježbanjem kod djece s lakšim motoričkim oštećenjima radi se na
– Usvajanju pravilnih motoričkih obrazaca
– Prate se etape pravilne vertikalizacije (uzdizanje glavice, oslonac na ručice, polagani prijelaz do četveronožnog položaja, puzanje, klečanje, iskorak i zatim podizanje na nožice)
– Povećanju mišićnog tonusa kod hipotonije ili normalizacija tonusa kod hipertonije
uzrokovane cerebralnim oštećenjem
– Korekciji ili sprječavanju nastanka valgus stopala
– Rješavanju krivog obrasca puzanja ili iskoraka
– Povećanju fleksibilnosti uzrokovane hipertonusom mišića
– Povećanju snage mišića leđa kako bi se bebi olakšao put k vertikalizaciji
– Rješavanju obrazaca koji uzrokuje asimetriju tijela
Osim toga vježbanjem se
– Povećava plućni kapacitet (sprečavanje nastanka astme i alergija)
– Poboljšava koordinacija i balans, a time se izravno vježba središnji živčani sustav i utječe na razvoj koncentracije, pažnje i pamćenja
– Izjegava sve češća pojava hipeaktivnosti kod djece (da ne spominjemo agresivnost koja je kod djece sve prisutnija)
– Poboljšava osjećaj za prostor i smještanje sebe i svog tijela u njemu
– Utječe na razvoj govora
– Poboljšava socijalizacija
– Upoznaju prijatelji
Ako ste našli bar 3 razloga zbog kojeg bi Vi i vaš mališan došli k nama na vježbe nemojte razmišljati više ni tren, nazovite 091 170 1900
VODITELJICA JE: NIKOLINA KELIĆ RODIĆ